Jak nauczyć dziecko opiekować się gryzoniem?

opieka nad gryzoniem

Dzieci kochają zwierzątka i dlatego rodzice nierzadko ulegają namowom maluchów i kupują im pieski, kotki i króliki. W ostatnim czasie modnym podarunkiem dla najmłodszych jest świnka morska. Jednakże musimy wiedzieć o tym, że jest to płochliwe stworzenie i zanim oddajemy je dzieciom pod opiekę, musimy im wyjaśnić, jak należy opiekować się gryzoniem, aby nie wyrządzić mu krzywdy ani nie przestraszyć.

 

Po pierwsze, zanim przyniesiemy świnkę do domu, trzeba wyjaśnić dziecku, że jest ona płochliwa i potrzebuje czasu, aby się zaaklimatyzować w nowym miejscu. A, więc maluch powinien mieć świadomość tego, że na początku nie może dotykać świnki, karmić jej ani brać na ręce. Warto razem z pociechą siadać przy klatce, aby gryzoń przyzwyczaił się do dziecka. W ten sposób będziemy też mieć pod kontrolą szkraba, które wbrew zakazom mógłby próbować dotykać zwierzaka, co mogłoby go niesamowicie wystraszyć. Oprócz tego, dziecko musi wiedzieć, jakie produkty są dozwolone w przypadku gryzonia, zanim zacznie karmić świnkę z ręki. W tym celu można z dzieckiem opracować wzorcowe menu, które maluch ozdobi obrazkami przedstawiającymi zalecane potrawy.

 

Kolejno, gdy świnka się już nie boi dziecka i przed nim nie ucieka, możemy pozwolić maluchowi na jej głaskanie czy wzięcie na ręce. Z pewnością, dobrym pomysłem będzie też mówienie do zwierzaka. Oprócz tego, musimy nauczyć malucha pielęgnacji świnki morskiej, w szczególności gdy posiada ona długie włosy. Uczymy dziecko, jak należy czesać gryzonia, by nie sprawiać mu bólu. Natomiast kąpiel powinna być wykonywana pod naszym okiem, zwłaszcza gdy zwierzak za nią nie przepada. Oczywiście, do mniej przyjemnych obowiązków malucha będzie sprzątanie klatki. Przede wszystkim, jest one ważne nie tylko dla komfortu świnki, ale i dla jej zdrowia. A, więc powinniśmy nauczyć dziecko, jak wymieniać ściółkę, wodę i jedzenie. Na początku to zadanie należy wykonywać wspólnie, a gdy maluch będzie sobie z nim radzić bez problemu, może robić je samodzielne.

 

Poza tym, świnka morska lubi zabawę, ale dziecko musi też być świadome, że nie może zmuszać zwierzaka do dużego wysiłku fizycznego, gdyż ma on słabe serce. Nie zapominamy też o wyborze imienia dla zwierzaka, na które świnka będzie reagować. Otóż, maluch powinien wiedzieć, że musi się często zwracać po imieniu do gryzonia, aby w końcu je sobie przyswoił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *