Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

higiena-osobista-w-ciazyCiąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. To czas szczęśliwego oczekiwania, jaki nie powinien być zakłócany niepokojącymi objawami ze strony organizmu a szczególnie narządów płciowych. Niestety nie zawsze można się przed tym ustrzec. Często zdarza się, pojawiające się upławy w ciąży są symptomami infekcji. Te z kolei są powodowane najczęściej zmianami poziomu hormonów. Wpływ estrogenów i progesteronu na śluzówkę pochwy może powodować, że traci ona naturalną ochronę przed bakteriami i grzybami stając się celem ich ataku. I wtedy też kobiety skarżą się na białą grudkowatą wydzielinę lub też żółtawe upławy, jakim towarzyszy pieczenie, swędzenie jak też parcie na mocz.

To z pewnością nie są pożądane odczucia, zwłaszcza gdy kobieta spodziewa się dziecka i pragnie by przyszło na świat zdrowe. Zatem czy jest jakaś recepta by ustrzec się przed kobiecymi chorobami w ciąży? Czy można je całkowicie wyeliminować i o nich zapomnieć a wraz z nimi o upławach i ich nieprzyjemnym zapachu intymnym jaki powodują?

Niestety całkowicie pozbyć się tego nie możemy, w naszym otoczeniu żyje tak wiele chorobotwórczych grzybów i bakterii, że coś się może nam przytrafić, ale z pewnością zmniejszymy ryzyko stosując się do zasad higieny intymnej w ciąży. Ponieważ pH pochwy w tym czasie staje się bardzo zasadowe należy dbać o jej odpowiednie nawilżanie i by pałeczek kwasu mlekowego znalazło się w tym miejscu jak najwięcej. Stosuje się w tym celu suplementy diety wspomagające florę bakteryjną. Należy je wybierać oczywiście po konsultacji ze swoim lekarzem. Jest na rynku farmaceutycznym kilka preparatów godnych polecenia i o skutecznym działaniu.

Dodatkowo dobrze jest miejscowo stosować żele nawilżające, również te które zaleci lekarz i podmywać okolice intymne specjalnymi środkami do tego celu przeznaczonymi. Są to specjalne płyny i emulsje do higieny intymnej. Myć się najlepiej pod bieżącą wodą, czyli pod prysznicem. Nie używamy do mycia okolic intymnych gąbek, ponieważ zasiedlają je drobnoustroje. Zaleca się w ciąży podmywanie po każdej wizycie w toalecie, a jeśli to niemożliwe najlepiej zaopatrzyć się w specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej. Stosujemy jednorazowe ręczniki do wycierania miejsc intymnych. Zwłaszcza powinny zastosować się do tej zasady kobiety, które wcześniej miały nawracające problemy moczowo-płciowe. Staramy się zakładać bieliznę z naturalnych włókien. Stosujemy wkładki higieniczne i często je zmieniamy. W ciąży wydzielina z pochwy jest bardziej obfita, więc to zapobiegnie brudzeniu bielizny. Ponadto ważna jest również higiena jamy ustnej i uzębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *