Imię Stanisław dla dziecka – hit czy kit?

imię staśWybór imienia to bardzo trudna sprawa. Rodzice poświęcają na to wiele godzin dyskusji i często spierają się o to, jak powinno nazywać się ich dziecko. Jest to decyzja o tyle kluczowa, że imię będzie z dzieckiem do końca jego życia, nawet wtedy gdy rodziców już nie będzie. Dobrze więc by imię pasowało do dziecka i do nazwiska jakie odziedziczy po ojcu.

Co prawda jest możliwość by w urzędzie zmienić imię, rzadko jednak praktykuję się tego rodzaju zmiany. Wszyscy przyzwyczajeni już do jednego imienia, mieliby trudność z przestawieniem się.
Istnieją różne przypadki dotyczące wyboru imion dla dziecka. Jakie?

Jedni szukają go w Internecie czytając o sławnych osobach lub doszukując się różnego rodzaju znaczeń, które przypisuje się do imion. Niekiedy inspiracji szukają także w obcych kulturach. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się imiona egzotyczne. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dobre. Może bowiem dziecku narobić wielu kłopotów w szkole i przyszłym życiu.

Inni zaś zdają się na swoich przodków i wybierają dziecku imię, które pojawiło się już w rodzinie i nosił je na przykład dziadek lub babcia. Imiona staropolskie wracają do łask. W szkolnych ławach zasiada coraz więcej Ziemowitów, Dobromirów, Leszków czy Czesławów. Bardzo popularnym staropolskim imieniem jest także Stanisław.
Stanisław to imię, które oznacza tyle co stać się sławnym. W dzisiejszych czasach bardzo pożądana cecha, imię więc powinno pasować jak ulał, nie powinno też budzić żadnych kontrowersji. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Wybór takiego imienia łączy się z pewnym zagrożeniem. Nie jest to imię zupełnie zapomniane. Ludzie są osłuchani z jego brzmieniem. Kojarzy się ono jednak z pokoleniem obecnych dziadków. Dziecko posiadające takie miano może stać się więc obiektem żartów. Ponadto o Stanisławach mówi się, że są cholerykami, którzy na dodatek rzadko liczą się ze zdaniem innych. Raczej odmawia się im pracowitości na rzecz umiłowania zabawy i lenistwa. Mając na uwadze tego typu cechy, trzeba głęboko się zastanowić, czy aby na pewno chcemy nazwać w ten sposób nasze nowonarodzone dziecko. Imię to niesie ze sobą także pewien przesąd. Po tragicznej śmierci Świętego Stanisława ze Szczepanowa, żaden Stanisław sprawujący władzę, nie może żyć w szczęściu. Każdy wszak życzy swojemu dziecku sukcesów.
Cała ta imienna otoczka składa się jednak z przesądów i nie ma co do tego przywiązywać dużej wagi. Stanisław to imię o szlachetnym pochodzeniu i wielowiekowej tradycji. Nie powinien wstydzić się go żaden człowiek. Trzeba więc przemyśleć na czym zależy nam, kiedy nazywamy swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *