Gry walentynkowe dla najmłodszych

Walentynki tak bardzo przeniknęły do naszej kultury, że święto to jest obecne także w szkołach i przedszkolach. Na szczęście jest to na tyle miły i radosny dzień, iż śmiało można zorganizować maluchom świetną zabawę. Gry i zabawy walentynkowe mają za zadanie:  zachęcić dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom itp.), nauczyć nawiązywać kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw, zintegrować dzieci i rodziców, sprawić, aby dzieci czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu, rozwijać u dzieci poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej.

Zabawy walentynkowe dla dzieci

Ogromną zaletą gier walentynkowych jest to, że do wspólnej zabawy można zaprosić rodziców. Tak jak w Dzień Babci czy Dzień Dziadka organizuje się specjalne przedstawienia dla ukochanych babć i dziadków, tak w dzień św. Walentego można zaprosić rodziców. Okazywanie miłości rodzicom i opiekunom jak najbardziej wpisuje się w kanon walentynek.

Na sam początek można zrobić miniprzedstawienie, podczas którego dzieci przedstawią kilka ciekawostek związanych ze św. Walentym, Nocą Świętojańską, Nocą Kupały, walentynkami i ich tradycjami. Następnie można przejść do wspólnej zabawy z rodzicami.

Osoba prowadząca serdecznie wita przybyłych gości. Dziecko podchodzi do swoich rodziców i razem z nimi bawi się podczas spotkania. Najpierw losują z koszyczka serduszka i razem wymyślają zdanie-sentencję, w której zawarte jest słowo z serduszka. Następnie rodzic zapisuje je na kartonie z tytułem: Walentynkowe sentencje. Serduszka wszyscy zatrzymują, będą potrzebne do następnych zabaw. Następnie rodzice i dzieci na szarym papierze rysują lub piszą, z czym kojarzą im się walentynki.

Poproś, aby rodzice i dzieci spróbowali zastanowić się, z jakim słowem rymuje się słowo z serduszka, a następnie zapisali je na szarym papierze. Można oczywiście wymyślić wierszyk lub rymowankę z serduszkowym wyrazem. Następnie rodzice na serduszkach wpisują imię swoje i dziecka i przypinają serduszka na tablicy. Zaproponuj, aby z tych serduszek ułożyć kwiatek. Na stołach połóż kartki z naklejonym serduszkiem. Zaproponuj rodzicom i dzieciom, aby zrobili dla siebie walentynkę: rodzice – dzieciom, dzieci – rodzicom. Można wykorzystać przygotowany materiał plastyczny. Zwróć uwagę, że serduszko ma być jedynie elementem kompozycji. Po skończonej pracy wręczamy walentynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *