Dekoracje bożonarodzeniowe do klasy lub przedszkola

dekoracje-swiateczne-dla-przedszkolakowTrudno sobie wyobrazić prace ręczne na plastyce w okresie przed Bożym Narodzeniem bez ozdóbek świątecznych. Tematyka zajęć zwykle powiązana jest z okresem roku, dlatego dzieci w szkołach i przedszkolach uczą się jak samodzielnie przygotować dekoracje na choinkę z bibuły lub ze zwykłego papieru czy nawet gazety. Wśród najbardziej rozpowszechnionych są rzecz jasna dekoracje choinkowe z papieru. Prócz tradycyjnych łańcuchów z kółek, pojawi się wiele innych pomysłów na łańcuszki z serc, dekoracje ze słomy lub szyszek. Takie zajęcia uczą dzieci estetyki a przede wszystkim wykształcają zdolności manualne. Dekoracje bożonarodzeniowe dla dzieci, zależnie od wieku, to mogą być figurki klejone z makaronu lub lepione z modeliny. Przedszkolaki mogą korzystać z gotowych szablonów, które wystarczy wyciąć i posklejać w oznaczonych miejscach. Łatwą do wykonania ozdobą dla domu i do szkoły są witraże z bibuły.

Do tego celu posłużyć się można specjalnymi szablonami lub poprosić dzieci by przyniosły do szkoły stare kartki świąteczne. Doskonale nadają się do wycinania otworów, które następnie podkleja się bibułą w dowolnym kolorze. Łatwe zadanie, a przy tym efektowne, zwłaszcza jeśli powiesimy takie wycinanki w oknie. Lepienie to również bardzo dobry sposób do wykonania dekoracji świątecznych, mogą to być bałwanki z masy solnej, a dla starszych dzieci polecane wykonanie cekinowych bombek na styropianowych kulach.

Wśród zabaw plastycznych bardzo częstym zajęciem jest wycinanie a w taki sposób można stworzyć gwiazdę papierową
Potrzebne narzędzia i materiały:

  • Nożyczki
  • Bezbarwna taśma klejąca
  • Zszywacz
  • 6 kartek A4 w dowolnym kolorze

Kartkę A4 należy tak złożyć by powstał trójkąt, a po odcięciu nadmiaru papieru otrzymamy kwadrat. Zanów zaginamy kwadrat wzdłuż przekątnej dwa razy w kolejny mały trójkąt. Następnie tak złożoną kartkę nacinamy wzdłuż podstawy trójkąta aż do wierzchołka 4 razy. Rozkładamy wycinankę. PO rozłożeniu otrzymamy kwadrat nacięty w środku wzdłuż swoich boków. Przy pomocy taśmy klejącej sklejamy w rulon wierzchołki najmniejszego kwadratu. Tak należy połączyć wierzchołki pozostałych kwadratów. Tą samą czynność powtarzamy z kolejnymi 5 kartkami i otrzymane w ten sposób ramiona gwiazdy łączymy w całość przy pomocy zszywacza. Gwiazdę można powiesić w klasie lub w domu u sufitu lub wykonać gwiazdki z mniejszych kartek na szkolną choinkę. Można je także dowolnie udekorować, na przykład jako zawieszki na choinkę i wtedy pokryć brokatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *