Czy warto dać dziecku na imię Krzysztof?

Bez wątpienia imię Krzysztof jest jednym z popularniejszych i ładniejszych polskim imion męskich. Niewątpliwie warto wiec nadać je dziecku lub wybrać jako imię świętego patrona – do bierzmowania.

Imię Krzysztof pochodzi z języka greckiego i oznacza „niosącego Chrystusa” (oryginalna forma imienia to Christophoros). Z powodzeniem więc można wybrać je dla dziecka, które wychowywać się będzie w wierzącej, katolickiej rodzinie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż imię to, o mocnym zabarwieniu religijnym jest imieniem świętego zarówno w kościele katolickim jak i prawosławnym (warto dodać, iż wspomnienie liturgiczne w polskim kościele przypada na imieniny Krzysztofa – 25 lipca, kiedy to zwyczajowo, w niektórych parafiach poświęca się pojazdy podczas uroczystości zwanej autosacrum).

Imię to niewątpliwie automatycznie kojarzy nam się z postacią patrona kierowców i podróżników, świętego Krzysztofa, męczennika, który zginał podczas prześladowania chrześcijan za panowania Trajana Decjusza (około 250 roku po Chrystusie). Jednakże, na przestrzeni dziejów imię Krzysztof nosiło wielu słynnych władców, a obecnie nadaje się je wielu polskim chłopcom.

Ze względu na religijne znaczenie imienia, bez wątpienia Krzysztof będzie doskonałym wyborem na imię dla dziecka. Krzyś będzie bowiem obchodził imieniny w jeden z dni: 2, 5 lub 15 marca, 14 kwietnia, 21 maja, 25 lipca, 20 sierpnia, 23 września lub 31 października. Co więcej, imię Krzysztof możemy dowolnie zdrabniać – Krzysiek, Krzysiu, Krzystek.

Pragnąc jednakże nazwać dziecko pięknym, tradycyjnym imieniem, aczkolwiek o zagranicznym brzmieniu, z powodzeniem możemy zdecydować się na pisownię imienia Krzysztof w którymś z języków obcych. Imię to jest bowiem od wieków tak popularne (szczególnie w Europie), iż niemal w każdym kraju polski Krzysztof ma swój odpowiednik.

Przykładowo, naszego małego Krzysia możemy nazwać Chris, Kristopher, Kristoffer czy Cristofor. Od nas, rodziców zależy już dobór odpowiadającej nam pisowni. Równie dobrze, możemy dziecku nadać również imię Krzysztof w słowiańskiej, nieco archaicznej, modnej obecnie formie Krzysztopor, Kszyst czy Krzesław. Pamiętajmy jednak, aby brzmienie i formę imienia dla dziecka dobrać również do jego nazwiska, aby uniknąć ośmieszających czy zbyt poważnych form. Bez wątpienia bowiem imię Krzysztof jest bardzo uniwersalnym i pięknym, które warto dać dziecku na chrzcie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *