Czy ciąża po 40 roku życia jest bezpieczna?

ciaza-w-dojrzalym-wiekuPóźne macierzyństwo to wiele zalet, ale i spora odpowiedzialność. Zobacz z czym wiąże się późna ciąża i jak przyszła mama powinna się do niej przygotować.

Przebieg ciąży u 40-letniej kobiety w ogromnej mierze zależy od jej stanu zdrowia. Jeśli przyszła mama nie pali, unika większych porcji alkoholu oraz stresujących sytuacji, wówczas jej ciąża może przebiec bez większych komplikacji. Mimo to powinna ona zadbać o podstawowe badania laboratoryjne. Pozwolą one na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się niektórych groźniejszych chorób. Poza tym przyszła 40-letnia mama (jak i każda inna kobieta planująca dziecko) powinna też na 2-3 m-ce przed zajściem w ciążę zacząć przyjmować kwas foliowy w tabletkach. Jest on dostępny także bez recepty w każdej aptece. Dzięki temu wyeliminuje ona lub zmniejszy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych cewy nerwowej u jej maluszka. Warto również by przyszła dojrzała mama, odwiedziła ginekologa i wykonała niezbędne badania, które mogą wykazać między innymi, czy w jej organizmie jest wszystko w porządku. Chodzi tu o wykluczenie wszelkich czynników, wpływających na zajście w ciążę np.: endometrioza czy też polipy pochwy i szyjki macicy. Ponieważ uważa się, że ciąża po 40-tym roku życia to ciąża wysokiego ryzyka, przyszła mama w trakcie wizyty u specjalisty, powinna też poinformować go, jeśli zauważyła u siebie jakieś zaburzenia miesiączkowania bądź jeśli przechodzi infekcje typu grzybica pochwy. Najpierw bowiem lekarz jest zobowiązany wyleczyć infekcję lub też przywrócić właściwe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Czym grozi ciąża w dojrzałym wieku? Tego typu ciąża, jest przede wszystkim obarczona większym ryzykiem poronienia. Dlatego też przyszła mama musi wyjątkowo na siebie uważać. Nie stresować się. Zrezygnować z butów na wysokim obcasie. Łykać kwas foliowy. Reagować natychmiast na każdą zauważoną u siebie nieprawidłowość. Ciąża po 40 roku życia obarczona jest również dużo większym ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych, zespołu Downa lub uszkodzenia dróg nerwowych. Aby wykluczyć obecność tych chorób, jako obowiązkowe badanie zaleca się przyszłej mamie wykonanie do 19 tygodnia ciąży specjalistycznego badania jakim jest amniopunkcja diagnostyczna.

Czy ciąża po 40 roku życia posiada jakieś zalety? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim ciąża w wieku dojrzałym odmładza. Powoduje, że kobieta pięknieje i odzyskuje utraconą wiarę w swoją atrakcyjność i możliwości. Poza tym jej dzieci, mogą liczyć na dużo więcej zrozumienia, cierpliwości i poświęcenia im uwagi oraz troski. Jak dowodzą badania naukowe, dzieci z późnych ciąż są bardziej inteligentne oraz mają lepsze wyniki w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *