Bożonarodzeniowe wierszyki dla najmłodszych

wierszyki-swiateczne-dla-najmlodszychŚwięta Bożego Narodzenia to radosny i wyjątkowy okres, na który w szczególności czekają dzieci. Najmłodszym pociechom bożonarodzeniowy czas kojarzy się przede wszystkim z zielonym, pachnącym drzewkiem, z prezentami oraz z rymowanymi wierszykami. Krótkie wierszyki na Boże Narodzenie można podsunąć już kilkuletnim dzieciom, podobnie jak proste piosenki czy pastorałki.

Mogą to być utwory nawiązujące do ubierania choinki, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę czy do składania sobie życzeń.

Obecnie poszukiwanie ciekawych bożonarodzeniowych wierszyków dla dzieci nie jest już niczym trudnym, gdyż wystarczy zajrzeć do sieci. Znajdziemy tam mnóstwo propozycji utworów dla dzieci, które są adresowane zarówno do starszych, jak i młodszych pociech. Wśród tego rodzaju wierszy można znaleźć także utwory znanych polskich poetów, takich jak chociażby: Cyprian Kamil Norwid, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Julian Tuwim. Pamiętajmy, że wierszyki muszą być jednak dostosowane do wieku dziecka.

W przypadku młodszych pociech o wiele lepiej powinny sprawdzić się śmieszne rymowanki, które znacznie skuteczniej będą zapadać w pamięć. Można też przed świętami Bożego Narodzenia poszukać kolorowych książeczek dla dzieci z wierszowanymi utworami, które mogą stanowić zarazem piękny upominek pod choinkę. Oto przykładowy bożonarodzeniowych wierszyk dla dzieci autorstwa Emilii Waśniowskiej:

„To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku”

Dzieciom można też podsunąć utwór Juliana Tuwima zatytułowany „Choinka”:
„Ziemio, ziemiątko,
Nocą nad łóżkiem
Świecisz i krążysz
Różowym jabłuszkiem.
Sny wyogromniały,
Ziemio, zieminko,
Wszechświat stał w pokoju
Świąteczną choinką.
Ziemio, ziemeczko,
Dróżki gwiaździste
Po gałązkach błyskały
Mlekiem wieczystem.
Trzaskały świeczki,
Świerkowe świerszcze,
Anioł zaniemówił
Najpiękniejszym wierszem.”

To oczywiście tylko kilka propozycji na bożonarodzeniowe wierszyki dla dzieci. Jest ich w rzeczywistości znacznie więcej, gdyż święta Bożego Narodzenia na przestrzeni wieków były inspiracją dla wielu poetów i pisarzy. Przy pomocy tych krótkich wierszowanych utworów można przekazywać dzieciom od najmłodszych lat wiedzę dotyczącą obchodzenia bożonarodzeniowych świąt i tradycji związanych z tym wyjątkowym okresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *