Bezpieczne zabawki = Bezpieczeństwo zabawy

bezpieczne zabawkiZastanawiając się głębiej trudno wyobrazić sobie dzieciństwo i dzieci bez zabawek i codziennych zabaw. Każdy rodzic umila dzieciom najwspanialszy okres w życiu, nowymi zabawkami, ciekawymi spacerami, pięknie urządzonym pokoikiem itd. Nie wolno w tym całym amoku rozpieszczania naszych maluchów zapominać o bezpieczeństwie. Począwszy od urządzenia pokoju dziecku po zabawki i zabawy.

Dzieci mają przeróżne niesamowicie twórcze pomysły. Na każdym kroku może wydarzyć się coś niebezpiecznego. Staramy się unikać takich sytuacji i urządzać mieszkanie i pokoik malucha jak najlepiej dla niego. Jednak co z zabawkami?

Coraz częściej rodzice kupują sterty tanich zabawek nie zastanawiając się nad ich bezpieczeństwem. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby czytać etykiety na opakowaniach. Każda zabawka, aby była dopuszczona do kontaktu z dzieckiem, musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa CE. Coraz częściej słyszymy o zatruciach w trakcie zabawy. Małe dzieci testują zabawki na wiele sposobów, gryzą je, ssą, obgryzają, wkładają do ucha lub nosa. Pomysłowość dziecka nie zna granic. Dlatego powinniśmy uważnie sprawdzać skąd pochodzą zabawki, które kupujemy dzieciom oraz z jakich materiałów są wyprodukowane.

Najbezpieczniejsze są zabawki z drewna. Są to zabawki ekologiczne i bez najmniejszego problemu możemy powierzyć je pod testowanie naszym dzieciom. Innym krokiem ostrożności jaki powinien robić każdy dorosły, to dostosowywać zabawki do wieku.

Zabawki z małymi elementami nie nadają się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Istnieje ryzyko zadławienia lub włożenia jakiegoś małego elementu do ucha lub nosa. Dorośli często nie zastanawiają się nad tego typu zdarzeniami, ale ostrożności nigdy nie jest za wiele. Dziecko jest tylko dzieckiem i nie zawsze wie, co jest dobre a co złe. Mówiąc o bezpieczeństwie, trzeba też nadmienić o zabawkach na baterie. Zabawki takie powinny być dokładnie zabezpieczone, z reguły mają zamykane miejsca w które wkładane są baterie i miejsca takie są zabezpieczone śrubkami. Jednak są zabawki, które nie mają aż takiej przezorności i z takich powinniśmy rezygnować jeśli mamy małe dziecko.

Bezpieczeństwo zabawek powinno zawsze być na pierwszym miejscu, a nie ich atrakcyjność czy nawet funkcjonalność. To od dorosłych zależy bezpieczeństwo dzieci. Ważne, aby zabawki ogrodowe takie jak huśtawki czy karuzele były przyjazne dzieciom. Czasem nawet droga i piękna zabawka nie spełnia norm i zasad bezpieczeństwa. Warto wybierać zabawki z tworzyw naturalnych, zabawki, które wymagają od dziecka wysiłku intelektualnego, jak na przykład samochody z drewna, puzzle. Takie zabawki z reguły pozbawione są nadmiernej mechanizacji, dźwięków i światełek. Najprostsze drewniane zabawki, najbardziej pobudzają wyobraźnie i motywują do działania. Nie zawsze nowoczesne znaczy najlepsze. Proste ale edukacyjne- jest zawsze na czasie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.