Bezbolesne leczenie próchnicy

leczenie-prochnicy-u-dzieciDla wielu osób, przede wszystkim dzieci, głównym powodem unikania wizyt u stomatologa jest lęk przed bólem pojawiającym się w trakcie trwania zabiegu. Wiąże się to z brakiem wiary w możliwość bezbolesnego wyleczenia zęba oraz z wątpieniem w skuteczność zastosowanych środków znieczulających. W efekcie, w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci z silnym bólem zęba, którego źródłem jest rozległy ubytek próchniczy.

Właściwa higiena jamy ustnej oraz poddawanie się zabiegom profilaktycznym, takich jak fluoryzacja czy usuwanie kamienia nazębnego, mogą całkowicie zapobiec lub przynajmniej zminimalizować ryzyko powstania próchnicy. Często jednak, nawet systematyczna pielęgnacja nie wystarcza i wówczas konieczne staje się profesjonalne leczenie próchnicy.

U większości pacjentów, dźwięk dentystycznego wiertła kojarzy się z niewyobrażalnym bólem, dlatego możliwość bezwiertłowego leczenia próchnicy jest niezwykle kuszącą propozycją. Całkowicie bezbolesne sposoby walki z rozprzestrzeniającą się próchnicą, zachęcają wiele osób do przełamania strachu i pojawienia się na wizycie u stomatologa.

Jedną z nowoczesnych, nieinwazyjnych metod leczenia próchnicy jest ozonowanie. Zabieg ten polega na wykorzystaniu właściwości utleniających ozonu, za pomocą których niszczone są bakterie wywołujące próchnicę. W ciągu kilkudziesięciu sekund, z powierzchni chorego zęba usuwane są ubytki. Terapię ozonową wykorzystuje się najczęściej w przypadku zmian próchniczych będących w początkowym stadium rozwoju. Minusem wynikającym z zastosowania tej terapii jest kolor zęba po zabiegu. Ozon, poza skutecznym wyleczeniem próchnicy, wpływają niekorzystnie na barwę zęba, który ciemnieje po usunięciu ubytku.

Do leczenia znacznych ubytków próchniczych, najskuteczniejsza okazuje się terapia laserowa. Wiązka laserowa, której działaniu poddawany jest chory ząb, nie sprawia żadnego bólu pacjentowi, zatem nie ma potrzeby podawania środka znieczulającego przed zabiegiem. Ponadto, laser nie oddziałuje szkodliwie na pozostałe zęby, eliminując próchnicę jedynie w miejscu, na które skierowana jest wiązka.

Innym, bezbolesnym sposobem wspomagającym leczenie próchnicy jest wykorzystanie specjalnego żelu, który nakłada się na ząb z ubytkiem próchniczym.

Eliminowanie zmian spowodowanych próchnicą dokonuje się w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych, choć część producentów środków dentystycznych kusi zdesperowanych klientów preparatami o właściwościach demineralizacyjnych, mających usuwać nieestetyczne skutki nieleczonej próchnicy. Są to pasty, żele i płyny do płukania ust. Niestety, w rzeczywistości mają one właściwości jedynie wspomagające i profilaktyczne; nie zastąpią wizyty u dentysty i profesjonalnego leczenia.

Nowoczesne, bezbolesne metody walki z próchnicą to odpowiedź na potrzeby pacjentów panicznie bojących się tradycyjnego leczenia przy pomocy wiertła. Nieinwazyjne sposoby, stosowane w gabinetach stomatologicznych, zdecydowanie ograniczają lub nawet całkowicie eliminują dyskomfort odczuwany zazwyczaj podczas wizyty u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *