Baśnie braci Grimm a Walt Disney

Ileż to razy przy różnych okazjach powracamy do bajek z okresu dzieciństwa. Niejednokrotnie sięgamy po znane nam bajki czytając je własnym pociechom. O wiele częściej jednak motywy baśni z dzieciństwa możemy spotkać w telewizyjnych programach dla dzieci. Wśród motywów baśniowych w telewizji zdecydowany prym wiodą motywy pochodzące z baśni braci Grimm, natomiast wiodącą wytwórnią korzystającą ze skarbca ich dorobku jest chyba największa wytwórnia tego typu – Walt Disney.

Chociaż dla większości z nas biografia pisarzy tworzących w języku niemieckim i francuskim nie jest bliżej znana, jednak niemal każdy z nas historię Kopciuszka, który w końcu zdobywa swojego księcia. Kopciuszek to jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów nie tylko w baśniach dla dzieci, jest także w wielu filmach romantycznych. Podobnie Czerwony Kapturek zjedzony przez wilka pojawia się w wielu dziełach filmowych. Doczekał się on nawet swojej „prawdziwej historii”.

Oczywiście, jak pamiętamy, dziewczynka ostatecznie zostaje uratowana przez leśniczego, ratującego i Czerwonego Kapturka i babcię poprzez zabicie wilka i rozprucie jego brzuszyska. Podobnie znana jest także królewna Śnieżka, która znalazła schronienie wśród siedmiu krasnoludków czy Jaś i Małgosia, którzy ledwo uszli z życiem przez swoją niepohamowaną skłonność do słodyczy.

Z historią królewny Śnieżki wiąże się wiele kolejnych, często wykorzystywanych motywów literackich, jak chociażby motyw zawistnej macochy czy motyw pomocnych i opiekuńczych krasnali, rodem ze staroniemieckich legend. Motyw zjedzenia zakazanego owocu (w przypadku Śnieżki zatrutego jabłka podanego przez przebraną macochę) jest zdecydowanie starszy – jego początków można szukać już w księdze Rodzaju. Z kolei motyw księcia-wybawcy jest zdecydowanie powszechniejszy w bajkach dla dzieci – taką rolę odgrywa nawet znany wszystkim ogr – Shrek, ratujący Fionę uwięzioną w zamkowej wieży strzeżonej przez smoka.

Inne baśnie, jak ta o dzielnym krawczyku czy o wilku i siedmiu koźlątkach nie są wprawdzie tak znane, jednak nasi milusińscy z pewnością z dużą chęcią posłuchają także i tych historii. Mimo, że baśnie braci Grimm bezsprzecznie należą do klasyki baśni, nie należy zapominać także o naszych rodzimych baśniach ludowych. Tych baśni również nasze dzieci z pewnością posłuchają z niemałym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *