Uśpienie malucha to niestety bardzo często ciężka praca i prawdziwa sztuka. Jest już późno, najchętniej sami poszlibyśmy już spać, a nasza pociecha biega po domu pełna energii i wcale nie wydaje się być senna, a kiedy próbujemy ją nakłonić do pójścia do łóżka, buntuje się krzyczy i ucieka. Jak więc się za to zabrać, by nie tylko polubić te chwile, ale także być skutecznym?
Doskonałym sposobem na uśpienie malucha są bajeczki na dobranoc. Jeśli nasza pociecha jest już w łóżeczku, umyta i przebrana w piżamkę, ale wcale nie jest jeszcze gotowa zasnąć, właśnie poczytanie jej książeczki z opowiadaniami dla dzieci będzie miłym zakończeniem dnia, pozwoli bowiem się zrelaksować i wyciszyć, dzięki czemu sen przyjdzie z łatwością. Poza tym czytanie dziecku bardzo go rozwijają, a dla rodziców spędzenie czasu z ukochanym brzdącem to przecież sama przyjemność.
Bajki dla dzieci bywają przeróżne, ale mają jedną cechę wspólną – zawsze posiadają morał, a więc uczą czegoś, dlatego też tak bardzo jest zalecane czytanie dzieciom. Podczas czytania maluch uczy się skupiać uwagę na przedmiocie i opowiadaniu, ponadto poznaje nowe słowa. Dużą popularnością cieszą się także ostatnio nagrywane bajki e-booki czytane przez lektora, ale samodzielne czytanie dziecku przynosi o wiele większe korzyści. Po pierwsze tworzy wspaniałą relację między maluchem a rodzicem, poza tym dziecko czuje się ważne i kochane, kiedy mama i tata poświęcają mu czas. I w końcu pozwalają maluchowi na zdrowy i spokojny sen.
Jeśli chcemy jednak aby dziecko odniosło korzyści z czytania, nauczyło się czegoś dzięki bajkom na dobranoc, musimy wiedzieć, jak czytać. Co prawda, czytamy z gotowych już propozycji, ale nie jest to proste, gdyż musimy mieć przy tym właściwy ton. Podczas czytania powinniśmy zmieniać głos tak, aby zaciekawić dziecko. W miarę czytania powinniśmy przybierać coraz bardziej spokojny ton, ściszony głos, dzięki czemu nasza pociecha zasłucha się, wyciszy i w końcu zaśnie. Bajka na dobranoc nie może być jednak zbyt długa, ponieważ dziecko może się zniecierpliwić i stać się marudne, co jeszcze bardziej odwiedzie go od snu.
Książeczka czytana dziecku do snu musi być także dostosowana do jego wieku – w przeciwnym razie będzie dla niego niezrozumiała, albo nieciekawa, więc maluch szybko znudzi się słuchaniem. Warto też wybierać bajki zgodne z zainteresowaniami malucha, inne mamy książeczki dla chłopców, inne dla dziewczynek, chociaż bajki o zwierzakach lubią wszystkie dzieci. Na najmłodszych na ogół bardziej nasennie działają rytmiczne wierszyki niż baśnie o wciągającej fabule, nieco starsze dzieci wolą jednak często opowiadania. Na czas czytania warto zapalić nocna lampkę, której przytłumione światło stworzy senną atmosferę.